MLS® #RLS20033607
RLS at REBNY
Listing by Christies International Real Estate Group LLC
Studio
1
Bath
N/A
1932
Year Built
Quick Summary
Bedrooms Studio
Bathrooms 1
Year Built 1932
Ownership Co-op
Neighborhood Upper West Side
Floor 14 of 20
Property Highlights
  • Views: City
  • Exposure: South facing
  • Character: Pre-war building (1932)
Property Details
Type Co-op
Ownership Stock Cooperative
Total Rooms 2
Baths 1 Full
Floor 14 of 20
View City
Exposure South
Pets Yes
Year Built 1932
Structure Type HighRise
Basement Other
Block/Lot 01167/0061
Listing History
Event Date Price Change
Description
Prime Upper West Side Location!
Built in 1932 in the stunning Art Deco architectural style, 336 West End Avenue rises 20 stories at the prime Upper West Side corner of West 76th Street. This building boasts charming pre-war architectural details, including spacious entrance galleries, sunken living rooms, and exquisite solid oak herringbone floors. With just under 100 units, many apartments have been thoughtfully combined over the years to create magnificent homes.
Through-the-wall AC units are allowed for ultimate convenience.
Features & Amenities
Interior Features
Dining Area Building Other
Exterior Features
Building Roof Deck
Building Amenities
Bike Storage Elevators
Building Information
Building Data View Compliance & Permits
Stories 20
Structure HighRise
Financial Details
Upper West Side Live Market Data
View Neighborhood
Active Listings
593
Median Asking Price
Avg Days on Market
N/A
New This Week
38
Price Reduced
28%
Sold (30 Days)
89
Median Sale Price
Live data from RLS at REBNY • Updated 5/14/26, 2:40 AM EST
Similar Listings in Upper West Side
View All
Location
Loading map...
336 W END Avenue #14F, Upper West Side, New York County